Strona główna
O nas
Działalność
Kino Echo
Jarociński Kongres Kultury
 
Szkolna Akademia Filmowa   [O Akademii czytaj również w dziale Kino Echo - Dla szkół]

Stowarzyszenie Jarocin XXI od 1999 roku prowadzi cykliczne spotkania filmowe, które w kolejnych sezonach zmieniały formę (od spotkań z twórcami, poprzez cykle tematyczne, aż do rozpoczętego w marcu 2007 projektu "Świat w Jarocinie, czyli podróże literackie, filmowe i muzyczne"), pozostając zawsze prezenatacją kina ambitnego i ciekawego.

W roku szkolnym 2007/2008 Stowarzyszenie JAROCIN XXI, dzięki dofinansowaniu z Gminy Jarocin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz pomocy kina "Echo" w Jarocinie, rozpoczęło cykl edukacyjny: "Szkolna Akademia Filmowa", przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Na poziomie szkoły podstawowej prezentować będziemy różne gatunki filmowe (poczynając od kina niemego, poprzez baśń, komedię, aż po dokument). Na poziomie szkół średnich prezentować będziemy ciekawe propozycje kina polskiego i światowego dobrane tak, by nie tylko zainteresowały młodego widza, ale również dzięki tematyce podejmowanej przez twórców mogły stanowić uzupełnienie wiedzy niezbędnej w przygotowaniu do matury. Zajęcia prowadzone będą systematycznie raz na 3 tygodnie począwszy od września 2007. Kolejnych 6 spotkań (obejmujących pierwszy semestr 2007/2008) składać będzie się z krótkiego wprowadzenia i projekcji filmowej. Każdy nauczyciel uczestniczący w zajęciach otrzyma po ich zakończeniu materiały dydaktyczne, na bazie których będzie mógł przeprowadzić zajęcia lekcyjne w oparciu o obejrzany film.

Prawie pół tysiąca uczniów i nauczycieli weźmie udział w drugiej edycji Szkolnej Akademii Filmowej stowarzyszenie JAROCIN XXI. W pierwszej, zakończonej na początku stycznia, brało udział 370 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Teraz koniecznym stało się uruchomienie trzeciego seansu. Jest jeszcze możliwość włączenia się kolejnych 2-3 klas.

Po prezentacji w pierwszej edycji sześciu gatunków filmowych (młodzi widzowie oglądali między innymi film niemy, kreskówkę, musical) zaprosimy naszych uczniów na cykl "MŁODZI W OBIEKTYWIE".

Szkoły, z których część klas uczestniczy w II edycji Szkolnej Akademii Filmowej:
Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie
Szkoła Podstawowa nr 4 w Jarocinie
Szkoła Podstawowa nr 5 w Jarocinie
Szkoła Podstawowa w Łuszczanowie
Szkoła Podstawowa w Klęce
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Roszkowie
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Siedleminie
Gimnazjum nr 3 w Jarocinie
Gimnazjum nr 5 w Jarocinie

W tym cyku filmowym bohaterami są rówieśnicy naszych widzów. Dzięki temu, młodym kinomanom, którzy do ekranowych historii podchodzą niezwykle emocjonalnie, o wiele łatwiej przychodzi utożsamienie się z oglądanymi na ekranie postaciami, reagowanie na czekające je wybory, przeżywanie ich przygód. Skonfrontowanie swojego zdania i swoich uczuć z postępowaniem filmowych bohaterów jest szansą na uwrażliwienie, lepsze poznanie samego siebie, poszerzenie wiedzy o sobie i o świecie. Tytuły, które proponujemy w tym cyklu wybraliśmy z myślą o tym, by nasi widzowie nie pozostawali obojętni na to, co zobaczą na ekranie. Tematy filmów, wiek bohaterów, ich dylematy będą im bliskie i nie pozostawią ich obojętnymi. Na tym właśnie nam zależy - chcemy przyzwyczaić naszych widzów do refleksji, jaka powinna się wiązać ze świadomym odbiorem filmu. Projekcje odbędą się pod hasłami sport ("Puchar Himalajów"), miłość "Viva Cuba", wiara "Wszystko będzie dobrze", rodzina "Jestem", cywilizacja "Księżniczka Mononoke", przyjaźń "Kola".

Pierwsza edycja została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) i Burmistrza Jarocina. Obecnie stowarzyszenie oczekuje na ocenę swoich wniosków złożonych na konkursy ogłoszone przez PISF, Ministra Kultury, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Powiat Jarociński i Gminę Jarocin. Od decyzji donatorów będzie zależało, czy odbędą się kolejne edycje Szkolnej Akademii Filmowej. Bilety na seanse połączone z prelekcją, a także przygotowaniem konspektów lekcji wynoszą jedynie 3 zł. Stowarzyszenie chciałoby uniknąć konieczności podnoszenia ceny.

   © Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebmaster: JaMic 1999-2024