Strona główna
O nas
Działalność
Kino Echo
Jarociński Kongres Kultury
 
Świat w Jarocinie...

... czyli filmowe, literackie i muzyczne podróże - to cykl wydarzeń, mających na celu przedstawienie historii, kultury i życia codziennego różnych miejsc na globie. Przewodnikami będą muzycy, filmowcy, pisarze i dziennikarze. W ramach cyklu imprez każdorazowo pokazany będzie film fabularny albo dokumentalny, obrazujący wybrane miejsce na świecie. Zwykle projekcjom będą towarzyszyć koncerty, wystawy, albo spotkania z ludźmi, którzy poprzez swoją twórczość przybliżą bardziej i mniej odległe krainy. Przewodnikami mogą być też mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej. Wystarczy, aby dysponowali swoimi zdjęciami, amatorskimi filami, a przede wszystkim pasjonującymi opowieściami z pobytu w interesujących miejscach. Projekt jest współfinansowany z dotacji z budżetów gminy Jarocin i powiatu jarocińskiego.


29 luty 2008 - piątek - godz. 18:00
Olgierd Futoma - Islandia
Kino "Echo" - bilety: 7zł

Tegoroczną edycję muzycznych, literackich i filmowych podróży otwiera spotkanie z Olgierdem Futomą - pochodzącym z Jarocina muzykiem, artystą plastykiem, performerem. Studiował na Wydziale Artystycznym w Kaliszu, następnie odbył stypendium w Paryżu u Pawła Jocza, rzeźbiarza polskiego pochodzenia. Współpracował z teatrami w Kaliszu, Wrocławiu, Koszalinie, Rzeszowie. Jako autor muzyki ma na swoim koncie kilkanaście realizacji teatralnych. Zajmował się także przygotowaniem oprawy plastycznej spektakli. Jest autorem plakatów teatralnych, uczestnikiem kilkunastu wystaw zbiorowych. Zrealizował także kilkanaście wystaw indywidualnych. Laureat nagród za osiągnięcia plastyczne. Olgierd Futoma przez dwa lata mieszkał na Islandii. W piątek o godz. 18.00 w holu kina "Echo" zostanie otwarta wystawa jego fotografii, którą sam autor określa jako "luźny notatnik różnych eskapad" po tej nordyckiej wyspie. Pół godziny później w kinowej Cafe Kadr rozpocznie się spotkanie z artystą, poświęcone właśnie pobytowi na Islandii.

Zdjęcia z wystawyKadr z filmu

O godz. 19.30 rozpocznie się projekcja islandzko-norweskiego filmu "Kłopotliwy człowiek", o którym recenzent portalu Stopklatka napisał: "Kłopotliwy człowiek" pokazuje świat zupełnie inny od naszego. Jest to sarkastyczne i przejaskrawione spojrzenie na skandynawskie kraje społecznego dobrobytu. Widzimy społeczeństwo, którego bolączki socjalne są wyśmiane i wyszydzone. W świecie tym empatię zastąpiła pusta przyjacielskość, meblowanie kuchni zastąpiło miłość, a towarzyskie rytuały zastąpiły przyjaźń. Normalność w całej swej groteskowości."8 grudnia 2007 - sobota - godz. 18:00
Wojciech Cejrowski - Ameryka Południowa
Kino "Echo" - bilety: 10zł

Wojciech Cejrowski - niegdyś Naczelny Kowboj III RP i autor programu telewizyjnego "WC kwadrans", a obecnie "Boso przez świat" (niedzielny poranek, TVP 2), dziennikarz radiowej Trójki, pisarz-obieżyświat, opowiadający jak nikt inny o swoich podróżach, będzie kolejnym gościem stowarzyszenia JAROCIN XXI w ramach projektu "Świat w Jarocinie - muzyczne, literackie i filmowe podróże". Zaledwie 5 dni po powrocie z kolejnej wyprawy do Ameryki Południowej, w sobotę 8 grudnia o godz. 18.00, WC spotka się w kinie "Echo" z jarociniakami. Bilety w cenie 10 zł do kupienia w Czytelni pod Ratuszem i przed spotkaniem.23 listopada 2007 - piątek - godz. 19:30 i 21:00
Rumunia - piękny kraj szczęśliwych ludzi
Kino "Echo" - bilety: 7zł

Po Irlandii, Madagaskarze, klasztorze kartuzów w Alpach, Indiach, Pakistanie i Nepalu kolejnym miejscem, do którego zaprasza stowarzyszenie JAROCIN XXI będzie Rumunia - piękny kraj szczęśliwych ludzi, krzywdzonych przez funkcjonujący w Polsce stereotyp tej krainy.

Wszystkich tych, którzy w piątek 23 listopada o godz. 19.30 pojawią się w kinie "Echo" w podróż do Rumunii zabierze Michał Kruszona - autor wydanej kilka miesięcy temu przez wydawnictwo "Zysk i S-ka" książki "Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła". "Książka Kruszony to jedna z najbardziej uroczych i tajemniczych wypraw, w jakie się wybrałem. Nie mam już teraz wątpliwości, że kresy Europy leżą w Rumunii. Tutaj magia, mistycyzm i cywilizacja bizantyjsko-łacińska stworzyły unikalny tygiel. Z niego wyrasta drzewo dobra i zła naszej europejskiej kultury. Kruszona spotyka współczesne reinkarnacje demona Drakuli i ludzi niezwykle otwartych i przyjaznych. Pełnych naturalnej, pierwotnej godności" - napisał wydawca Tadeusz Zysk.

Zdjęcia z wystawyKadr z filmu "Transylwania"

Już od kilku dni w Kinie "Echo" można oglądać kilkadziesiąt zdjęć z podróży do Rumunii autorstwa jarocinianina - Roberta Kaźmierczaka ze stowarzyszenia JAROCIN XXI. W piątek 23 listopada będzie można też posmakować rumuńskiego wina i palinki, a także przywdziać stroje z rumuńskiej Bukowiny. O godz. 21.00 rozpocznie się filmowa podróż do Rumunii - do świata Cyganów, ludowej celebry i niczym nieskrępowanej hulanki emocji: projekcja filmu fabularnego "Transylwania" Tony'ego Gatlifa.29-30 czerwca 2007 - sobota-niedziela - godz. 19:00
Podróż w głąb ciszy
Kino "Echo" - bilety: 7zł

"Wielka cisza" to surowy film, który w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Bez muzyki, jedynie z klasztornymi śpiewami, bez wywiadów, bez komentarzy, bez dodatkowych materiałów. Zmiany czasu, pór roku i wszystkie powtarzalne elementy dnia i modlitwy - ten film nie jest odwzorowaniem życia klasztornego, ale istotą tegoż życia. To film o świadomości, absolutnej obecności, o życiu ludzi, którzy w najczystszej formie poświęcili całe swoje życie Bogu. Wielka cisza, kolejne dzieło reżysera nagradzanego za L'amour, l'argent, l'amour i Die Terroristen, to pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz klasztoru Grande Chartreuse, głównego klasztoru legendarnego zakonu kartuzów w Alpach Francuskich.


Zakon kartuzów jest bractwem o jednej z najbardziej ścisłych reguł w kościele rzymskokatolickim. Ukryci przed ludzkim wzrokiem mnisi wiodą życie według starych reguł i rytuałów. Klasztor zamknięty jest dla odwiedzających i turystów, nie istnieją żadne współczesne filmy z udziałem mnichów. Ostatnie zdjęcia pochodzą z 1960 roku, kiedy dwóch dziennikarzy otrzymało pozwolenie na przekroczenie klasztornych murów, pod warunkiem że kadry nie będą zawierać obrazów samych mnichów. Dziewiętnaście lat po pierwszym spotkaniu z obecnym przeorem zakonu reżyser, Philip Gröning, otrzymał pozwolenie na realizację filmu o życiu mnichów. Było to owocem długotrwałych i opartych na zaufaniu stosunków między reżyserem i kapłanem. Przez co najmniej siedem lat żaden inny film nie będzie mógł być nakręcony na terenie klasztoru. Jednak, biorąc pod uwagę, że przez tak długi okres żaden filmowiec nie uzyskał pozwolenia na realizację, obraz ten może pozostać jedynym, jaki został nakręcony w klasztorze. Philip Gröning mieszkał w klasztorze i na co dzień towarzyszył mnichom z kamerą. Aby stać się częścią normalnego życia mnichów i ich rytuałów, reżyser musiał doświadczyć pustelczniej egzystencji - tylko tak mógł zbliżyć się do świata mnichów i nowicjuszy, wiodących swoje życie pomiędzy starymi obrzędami i bez zdobyczy cywilizacji.

Film był realizowany podczas prawie czterech miesięcy pracy wiosną i latem 2002 roku, kolejnych trzech tygodni zimą 2003 roku oraz ostatnich trzech dni grudnia 2003. Z nakręconego materiału powstał pełnometrażowy film, jego krótsza wersja dla telewizji, album ze zdjęciami oraz płyta z nagraniami mszy i psalmów.

Tekst i kadry: Gutek Film16 marca 2007 - piątek - godz. 17:00
Przystanek Irlandia

Na Zieloną Wyspę przeniesiemy się 16 marca - w przeddzień św. Patryka, patrona Irlandii. O godz. 17.00 wraz z bohaterami filmu Kena Loacha "Wiatr buszujący w jęczmieniu" powrócimy do lat 20. XX wieku, czasów brytyjskiej pacyfikacji Irlandczyków, którzy właśnie ogłosili niepodległość. Projekcja filmu odbędzie się w kinie "Echo".


Od godz. 20.00 w Pubie "Stary Młyn" w muzyczną podróż po Irlandii zabierze nas zespół Anderson & Gaffney, który do Polski przyjeżdża z Dublina tylko na dwa koncerty. Gene Anderson jest mistrzem Irlandii w grze na harmonijce ustnej. Potrafi grać na siedmiu instrumentach m.in. na koncertynie i skrzypcach, jest także uznanym piosenkarzem. Między kolejnymi występami Irlandczyków gości "Starego Młyna" uraczy irlandzką muzyką Hieronim Ścigacz. Usłyszymy m. in. Shane'a MacGowana, niegdyś frontmana The Pogues, zespoły Altan, The Stockton's Wing, Van Morrisona & The Chieftains, a także najsłynniejsze irlandzkie pieśni pubowe w wykonaniu m. in. Barnbrack, Leo MacCaffrey'a, Bakerloo Junction I Freemen.


Bilety na film w cenie 7 zł będą sprzedawane przed seansem. Bilety na kilkugodzinny wieczór irlandzki w pubie "Stary Młyn" kosztują 10 zł (sprzedaż przy wejściu, ilość ograniczona!). Jednak dla osób, które przyjdą i do kina i do pubu, bilety na muzyczną podróż po Irlandii będą kosztować tylko 5 zł.

   © Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebmaster: JaMic 1999-2023