Strona główna
O nas
Działalność
Kino Echo
Jarociński Kongres Kultury


Subskrypcja Newslettera

Jeżeli chcesz wiedzieć
co dzieje się w kinie Echo
i w Stowarzyszeniu Jarocin XXI,
zapisz się do naszego
cotygodniowego biuletynu informacyjnego.


º º º º º

Repertuar
Oferta dla szkół i przedszkoli
Wydarzenia
Kino bez barier
Kino Sensoryczne

Europa Cinemas
KinAds

Wydarzenia


Festiwalowe kino

Sobota, 21 lipca godz. 10:40 - Fala
reż. Piotr Łazarkiewicz, Waldemar Krzystek, muzyczny/dokumentalny, Polska, 1986, 79 min

Rzeczywistość FMR w Jarocinie z 1985 r. Film obok zdjęć z występów zespołów zobaczymy w nim: opinie o imprezie ówczesnych władz miasta, przedstawicieli organizacji itp. Jednocześnie pokazuje Festiwal widziany oczami młodego widza.

Sobota, 21 lipca godz. 12:00 - Generał - film niemy z muzyką na żywo (taper)
reż. Baster Keaton, komedia, USA, 1926, 77 min

Film uważany za najlepszą niemą komedię wszech czasów. Młody maszynista Johny Gray (Buster Keaton) zostaje odrzucony przez armię Konfederatów. Ma służyć krajowi od zaplecza prowadząc lokomotywę nazywaną "Generałem". Żeby tego było mało, jego ukochana Matty oskarża go tchórzostwo. Pewnego dnia, lokomotywa zostaje porwana przez wroga. Johny rzuca się w szaleńczy pościg.

Sobota, 21 lipca godz. 14:00 - Young@Heart
reż. S. Walker, muzyczny, USA, Wielka Brytania, 2007, 109 min

Wesołe jest życie staruszka, któremu wiek nie zabrał słuchu i głosu, i który mieszka w Massachusetts. Działa tu chór emerytów "Young@Heart" (członkowie w wieku 72-88 lat), którzy w swoim repertuarze mają niezwykłe wykonania utworów Jimi'ego Hendrixa, Coldplay czy Sonic Youth.

Kino ECHO im. Piotra Łazarkiewicza, ul. Gołębia 1, 63-200 Jarocin, tel.: 62-747-11-19
Bilety: 15 zł - normalny, 12 zł - ulgowy (dla posiadaczy karnetów na Festiwal, młodzieży do lat 26 i emerytów)


º º º º º


Orfeusz i Eurydyka - kolejny spektakl Wielkiego Teatru w Małym Mieście na Jarocińskim Festiwalu

W niedzielę - 22 lipca w jarocińskim kinie Echo spektakl "Orfeusz i Eurydyka" na podstawie poezji Czesława Miłosza. Zapraszamy na godzinę 14:00. Spektakl zostanie pokazany w ramach cyklu Wielki Teatr w Małym Mieście, w którym Stowarzyszenie Jarocin XXI zabiera widzów w teatralną wędrówkę po mieście.

Poemat "Orfeusz i Eurydyka", który Czesław Miłosz stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol stał się inspiracją dla powstania monodramu pod tym samym tytułem. Spektakl jest wypowiedzią trzech twórców: Janusza Stolarskiego (reżyser i aktor), Tomasza Jarosza (videomaker) i Patryka Lichoty (kompozytor i muzyk). Każdy z nich próbuje rozwikłać tajemnice, odpowiedzieć na pytania, które odnalazł w poemacie Miłosza. Tajemnica odsuwania się każdego "dzisiaj" we "wczoraj", znikania każdego "jest" zastępowanego przez "było", brzeg, na którym stoimy, patrząc, jak prąd unosi znane nam widoki, ale również nas samych łudzących się, że stoimy na brzegu. Okruch diabelskiego zwierciadła w sercu artysty? Koncentracja na sobie, poczucie, że wszelkie doznania, także związki z innymi, są jedynie pożywką dla twórczości... Tajemnicze "TO" tkwiące w każdym z nas - TO może być porównane do nieruchomej twarzy kogoś,/ kto pojął, że został opuszczony na zawsze./ Albo do słów lekarza o nie dającym się odwrócić wyroku./ Ponieważ TO oznacza natknięcie się na kamienny mur,/ i zrozumienie, że ten mur nie ustąpi żadnym naszym błaganiom. Wizje artystów tworzących spektakl wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Posługując się językiem właściwym poezji - językiem metafory, niedopowiedzenia, myślowego skrótu, twórcy chcą pobudzić wyobraźnię widzów i sprowokować ich do stawiania własnych pytań i dawania własnych odpowiedzi.

Bilety w cenie: i 20 zł - normalny i 15 zł - ulgowy (przedsprzedaż oraz w dniu spektaklu: młodzież do lat 26, emeryci i goście festiwalowi) do nabycia w kasie kina.

Wielki Teatr w Małym Mieście to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Jarocin XXI od 2005 roku. Tegoroczna edycja dofinansowana została przez Gminę Jarocin, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


º º º º º

14 lipca - Francja w kinie, Francuskie Tygodnie

W miesiącu najważniejszego i najradośniejszego święta Francji kino Echo i Stowarzyszenie Polska - Francja - Europa zapraszają na francuskie kino. Pokażemy to, co najbardziej francuskie: gwiazdy filmowe i modę, a wszystko w dwóch filmach:

Tytuł: Coco Chanel
Reżyseria: Anne Fontaine
Gatunek: dram./biogr./romans
Produkcja: Francja 2009
Czas projekcji: 105min.
Ograniczenia wiekowe: od 12 lat
Gramy: 24-30.07
Bilety: 12,10zł
Portret legendarnej ikony mody - Coco Chanel, wizjonerki, rewolucyjnej dyktator-ki, istnej "diablicy o ludzkich pragnie-niach". To ona pozwoliła kobietom nosić krótkie fryzury, sztuczną biżuterię oraz spodnie. Stworzyła wzór prostej elegan-cji oraz najbardziej uwodzicielski zapach na świecie - Chanel Nr 5.


Tytuł: Z miłości do gwiazd
Reżyseria: L. Colombani
Gatunek: komedia
Produkcja: Francja 2008
Czas projekcji: 88min.
Ograniczenia wiekowe: od 12 lat
Gramy: 10-16.07
Bilety: 12,10zł
Opowieść o wielkim fanie kina, który nieustannie miesza się w życie swoich ulubionych gwiazd kina. Kiedy trzy prześladowane aktorki spotykają się na planie wspólnego filmu postawiają zjednoczyć się i wyrównać rachunki.


Bilet pojedynczy w cenie: 10zł (ulgowy do 15 lat) oraz 12zł (normalny);
karnet na 2 seanse: 16 zł (ulgowy) oraz 20 zł (normalny);
karnety obowiązują na dowolne projekcje obu filmów.


º º º º º

Tajemnice TAJEMIC WATYKANU

Kino w Jarocinie istnieje od niemalże 80 lat. Czy oglądając tu filmy można złapać filmowego "bakcyla"? Czy wśród jarociniaków są tacy, których inni oglądają na ekranie kinowym? A może tacy, którzy pracują przy produkcji filmów? Okazuje się, że grupa ta nie jest mała, dlatego w ramach imprez jubileuszowych Stowarzyszenie Jarocin XXI postanowiło zorganizować cykl spotkań z jarociniakami, którzy pracują w przemyśle filmowym.


Rozpoczynamy od spotkania z Arkadiuszem Namysłowskim, dźwiękowcem pracującym między innymi przy produkcji serialu dokumentalnego "Tajemnice Watykanu". Sam serial pokazujący Watykan z bliska wtajemnicza widza w szczegóły historii i codziennego życia Stolicy Apostolskiej. A nasz gość opowie o jeszcze wielu innych sekretach i o tym jak pracowało się w tak niezwykłym miejscu. Zdradzi też, czy spotkał papieża i czy był w prywatnych apartamentach głowy Kościoła.

Na pokaz najciekawszych fragmentów Tajemnic Watykanu i fascynująca opowieść o pracy przy produkcji filmu zapraszamy w niedzielę 28 czerwca o godzinie 16:00 do kina ECHO. Wstęp wolny.


º º º º º

Koncert na 80. urodziny kina

W grudniu 1929 roku na ulicy Gołębiej w Jarocinie Eugeniusz Basiński otworzył kinoteatr "Victoria", który zmieniał nazwę i właścicieli, ale nieustannie działa do dziś. Obecnie kino – nosi nazwę "Echo", która pochodzi z okresu powojennego. Aby uczcić urodziny szacownego jubilata stowarzyszenie JAROCIN XXI przygotowało cykl imprez urodzinowych.

Już w piątek 22 maja o godzinie 19:30 w Amfiteatrze nastąpi inauguracja obchodów 80-lecia kina w Jarocinie. W programie dwie duże atrakcje. Tak duże, że nie mieszczą się w sali kina! Bardzo ciekawie zapowiada się koncert muzyki filmowej w wykonaniu 60-osobowej orkiestry ze Schlüchtern. W repertuarze znajdzie się między innymi muzyka z filmów "Most na rzece Kwai", "Król Lew" , "Władca pierścieni" czy "Lista Schindlera". Muzyce na żywo towarzyszyć będą filmowe wizualizacje. Druga cześć piątkowego wieczoru to projekcja "Zakazanych piosenek" - pierwszego polskiego powojennego filmu fabularnego, pełnego muzyki i wzruszeń.

Ale na tym nie koniec atrakcji. - Przez kolejne pół roku będziemy zapraszać naszych widzów na imprezy jubileuszowe – zapowiada Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak ze stowarzyszenia JAROCIN XXI. - Nie wszyscy wiedzą, że często w filmach w napisach końcowych pojawiają się nazwiska jarociniaków. O filmie od kuchni i drodze do pracy przy produkcjach takich jak "Lista Schindlera", "Jasminum", "Boisko bezdomnych" czy serialu dokumentalnego "Tajemnice Watykanu" opowiedzą jarociniacy. Nie zabraknie również pokazu filmu "Inna" z pewną znaną jarocinianką w roli tytułowej – zdradza koordynatorka projektu.

W ciągu 10 lat działalności stowarzyszenia Jarocin XXI zapraszaliśmy ludzi filmu, reżyserów i aktorów. W Jarocinie gościli m. in. Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Jan Jakub Kolski, Zbigniew Zamachowski. Jubileusz kina to doskonałą okazja do powtórnego zaproszenia wielkich ludzi polskiej kinematografii do kina "Echo". Kogo uda nam się namówić? Kto podyskutuje z widzami o swoich ostatnim dziele? Niech pozostanie to jeszcze przez chwilę tajemnicą.

Nie będziemy natomiast ukrywać, że choć nagle zmarły w zeszłym roku osobiście Piotr Łazarkiewicz nie przyjedzie już do Jarocina, to w kinie "Echo" jego twórczość pojawi się na pewno. Piotr Łazarkiewicz i jego film "Fala" to element historii jarocińskiego festiwalu, dlatego w czasie tegorocznego Jarocin Festiwal nasze kino otrzyma imię tego reżysera. Od pewnego czasu w holu kina pojawiają się małe i duże wystawy, filmowe i nie tylko. 80 urodziny to doskonała okazja do pokazania smaczków z historii kina.

- Wystawa jubileuszowa pojawi się w grudniu, ale już wcześniej jarocińskim rynku pokażemy ekspozycję Muzeum Kinematografii w Łodzi "100 lat filmu polskiego" - zapowiada Paweł Kula, prezes stowarzyszenia JAROCIN XXI. Kopia filmu "Pokój nad Europą", który jako pierwszy pokazano w jarocińskim kinie 25 grudnia 1929 roku nie przetrwała do dziś, ale w grudniu 2009 na pewno wrócimy do czasów tapera przygrywającego do niemego filmu i biletera w liberii.

Obchody jubileuszu kina odbędą się dzięki dotacjom uzyskanym przez stowarzyszenie JAROCIN XXI. Projekt wsparli Filmoteka Narodowa (10 tys. zł), samorząd województwa wielkopolskiego (5 tys. zł) i gmina Jarocin (5 tys. zł).

Widzów kina Echo czeka więc niezwykły rok. Zapraszamy i prosimy o trzymanie kciuków za piękną pogodę 22 maja. Amfiteatr zmieni się w kinoteatr tylko na jeden wieczór. Magiczny wieczór kina.


º º º º º

Małgorzata Kalicińska - autorka bestsellera "Dom nad Rozlewiskiem" w Jarocinie

"Literatura na ekranie i scenie" to nowy cykl literacko-filmowy realizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Jarocin XXI i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin. Projekt, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Jarocin, składa się z cyklu 4 spotkań z twórcami literackimi i znawcami literatury organizowanych. Integralną częścią spotkań autorskich będą pokazy filmowych adaptacji wybranych dzieł twórców z którymi i o których dyskutować będą czytelnicy lub filmów, których tematem jest literatura.

Cykl "Literatura na ekranie i scenie" rozpoczyna literatura kobieca, gdyż każde spotkanie poświęcone będzie innej dziedzinie literatury. Przed nami jeszcze literatura klasyczna (spotkanie ze znawcą literatury rosyjskiej + projekcja filmu "Bracia Karamazow") literatura młodzieżowa (spotkanie z Ewą Nowak + projekcja "Innej") oraz literatura współczesna.

Pierwsza odsłona cyklu już na przełomie kwietnia i maja. 30 kwietnia w kinie Echo pokazany zostanie film "Przypadek Harolda Cricka" - historia człowieka, który pewnego dnia odkrywa, że jest ot tworem wyobraźni poczytnej pisarki. Będzie to wstęp do odbywającego się tydzień później (w kolejny czwartek - 7 maja) w Pałacu Radolińskich spotkania z Małgorzatą Kalicińską - autorką cyklu bestsellerów znad mazurskich jezior. Małgorzata Kalacińska weszła przebojem do świata literatury swoją debiutancką powieścią "Dom nad rozlewiskiem".

Tak recenzuje ją profesor Maria Szyszkowska: "Dom nad rozlewiskiem" to obraz współczesności, stosunków panujących w pracy. Żywe dialogi , wartka akcja, barwny język oraz umiejętność sugestywnego kreślenia nastroju - przykuwają uwagę czytelnika. Udanym zabiegiem jest - uzasadnione fabułą - wplecenie przepisów kulinarnych. Jest to książka o miłości, poszukiwaniu sensu życia, bez abstrakcyjnych dyskusji filozoficznych. Kolejne tomy: "Powroty nad rozlewiskiem" i "Miłość nad rozlewiskiem" znów zaczarowały tysiące czytelników. Na podstawie "Domu..." powstaje serial telewizyjny.

Spotkanie z Małgorzatą Kalicińską w czwartek, 7 maja, godzina 17:30 w Pałacu Radolińskich. Darmowe wejściówki rozdawane będą wraz z biletami na film "Przypadek Harolda Cricka", od 4 maja w czytelni "Pod Ratuszem" i wybranych bibliotekach.


º º º º º

Harcerze w kinie "Echo"

ZHP w Jarocinie zaprasza na harcerskie popołudnie w kinie ECHO. Latem wyruszamy na obóz w Bieszczady. Jak mogą wyglądać harcerskie, obozowe przygody będziecie mogli zobaczyć w filmie "Czarne Stopy".

Jeżeli więc lubisz aktywnie spędzać czas, przyłącz się do nas! Zapraszamy na spotkanie harcerzy, tych którzy chcieliby nimi zostać i tych, którzy nimi byli. Zapraszamy do kina "Echo" w Jarocinie 17 kwietnia o 16:30. Wstęp 0 złotych (słownie: zero złotych).


º º º º º

Spotkanie z Ewą Stankiewicz i Anną Ferens

Wersję kinową poruszającego filmu dokumentalnego "Trzech kumpli" będzie można zobaczyć w kinie "Echo" w Jarocinie. "Gazeta Jarocińska" i Stowarzyszenie Jarocin XXI zapraszają na seans oraz spotkanie z autorkami reportażu Ewą Stankiewicz i Anną Ferens w czwartek 26 lutego.

"Trzech kumpli" to opowieść o przyjaźni i zdradzie, o wspólnych losach studentów opozycjonistów: zamordowanego przez bezpiekę Stanisława Pyjasa, publicysty Bronisława Wildsteina i Lesława Maleszki, który w 2001r. okazał się tajnym współpracownikiem służb PRL. Film wyprodukowała telewizja TVN. Za "Trzech kumpli" autorki Ewa Stankiewicz i Anna Ferens dostały Nagrodę Główną Wolności Słowa w tegorocznym konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

"Gazeta Jarocińska" oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI zapraszają na projekcję filmu i spotkanie z autorkami w czwartek 26 lutego o godz. 17.00 w kinie "Echo". Wstęp wolny.


º º º º º

Walentynki w kinie

Dla najmłodszych widzów kochających zwierzaki i przygodę zagramy Madagaskar 2. Dla starszych - historia o miłości w stolicy światowego romansu: Paryżu. A na koniec nocny seans o miłości do... wampira, czyli Zmierzch. Tylko w Walentynki do każdego biletu kinowego walentynkowa kawa w CAFE KADR w walentynkowej cenie. Zapraszamy!


º º º º º

Polarnik i korespondent wojenny w kinie

Podróżnik i polarnik Marek Kamiński będzie gościł w kinie "Echo" w poniedziałek 15 grudnia o godz. 17.00. Trzy dni później na wielkim ekranie swoje zdjęcia i wspomnienia przedstawi dziennikarz Tomasz Lisiecki, który był polskim korespondentem podczas wojny w Iraku. Obydwa spotkania odbędą się w ramach realizowanego przez stowarzyszenie JAROCIN XXI projektu "Świat w Jarocinie, czyli muzyczne, literackie i filmowe podróże".

Polarnik Marek Kamiński jest jedynym na świecie podróżnikiem, który dotarł zarówno na Biegun Północny, jak i na Biegun Południowy o własnych siłach, bez pomocy z zewnątrz, w ciągu jednego roku. W 2004 roku dotarł na Biegun Północny Ziemi wraz z niepełnosprawnym ruchowo wówczas 16-letnim Jankiem Melą. Jest też autorem kilku książek, w tym dzienników ze swoich wypraw. W 1996 r. Marek Kamiński założył fundację, która wspiera eksplorację terenów polarnych, ale także pomaga dzieciom niepełnosprawnym i cierpiącym na nieuleczalne choroby.

W Jarocinie w poniedziałek 15 grudnia odbędą się dwa spotkania z Markiem Kamińskim. Najpierw w Zespole Szkół nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi o swoich wyprawach i działaniach mających na celu przekonanie osób niepełnosprawnych do prób pokonywania wydawałby się nieprzekraczalnych barier podróżnik będzie opowiadał uczniom tej szkoły, a także zespołu szkół specjalnych i warsztatów terapii zajęciowej. O 17.00 w sali kina "Echo" odbędzie się kolejne, tym razem już ogólnodostępne spotkanie z pokazem zdjęć, możliwością zakupienia książek i zdobycia autografu polarnika.

Trzy dni później, 18 grudnia również w kinie "Echo" o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie z dziennikarzem Tomaszem Lisieckim - obecnie reporterem Polsat News. Wcześniej był korespondentem wojennym Polskiej Agencji Prasowej podczas konfliktu w Iraku, gdzie spędził łącznie prawie rok. Pisał reportaże i publikował zdjęcia w kilku polskich tygodnikach, pokazując m. in. początek wojny, przejmowanie przez polskie wojska środkowo-południowej strefy w Iraku, upadek reżimu i świętowanie szyitów. Wspomnienia będą ilustrowane pokazem zdjęć.

Bilet uprawniający do wstępu na obydwa spotkanie - z Markiem Kamińskim i Tomaszem Lisieckim - a dodatkowo także na pokazy filmów "Spotkania na krańcach świata" (2007) Wernera Herzoga (29 grudnia o godz. 19.00) i iracko-irański "Półksiężyc" (2006) Bahmana Ghobadi (30 grudnia o godz. 19.00) kosztują 15 zł. Bilety można kupować w przedsprzedaży w Cafe Kadr na piętrze budynku kina.


º º º º º

Mikołajki w kinie

Z okazji Mikołajek każde dziecko, które odwiedziło 6 grudnia kino miało szansę na zwiedzenie kina od kuchni. W naszej kabinie projekcyjnej tłumaczyliśmy jak wyświetlane sa filmy i skad bierze się dzwięk.º º º º º

Choinka w kinie

4 grudnia w holu kina Echo stanęła choinka. Jak przystało na bożonarodzeniowe drzewko kinowe wszystkie ozdoby sa filmowe. Wykonali je uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Jarocinie. Dzieciaki w czasie wizyty w kinie ozdobiły choinkę, zwiedziły kabinę projekcyjną i obejrzały film.
 Stowarzyszenie Jarocin XXI dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za pięknę ozoby i wizytę.


º º º º º


Elżbieta Dzikowska w kinie

Elżbieta Dzikowska odwiedziła Jarocin latem. Zobaczyła tylko starówkę, wnętrza kościoła św. Marcina, spróbowała proboszczowskie plindze na plebani i obiecała rychły powrót. Słowa dotrzymała.

Fot. Magdalena Bielawska
Podróżniczka Elżbieta Dzikowska - dziennikarka, autorka książek, filmów, przez wiele lat prowadząca wspólnie z mężem Tonym Halikiem program telewizyjny "Pieprz i wanilia" spotka się z miłośnikami dalekich i bliskich wypraw w sobotę 15 listopada o godz. 19.00 w kinie "Echo".

Elżbieta Dzikowska przyjedzie do Jarocina na zaproszenie stowarzyszenia JAROCIN XXI w ramach projektu "Świat w Jarocinie, czyli muzyczne, literackie i filmowe podróże". Podczas spotkania będzie opowiadała o podróżach po całym świecie, w które przez wiele lat wyjeżdżała wspólnie z mężem Tonym Halikiem. Opowieściom będzie towarzyszyła prezentacja zdjęć. Podróżniczka będzie starała się także zachęcić do odwiedzania niezwykłych miejsc w Polsce - kilkaset kilometrów od Jarocina, jak i na terenie Ziemi Jarocińskiej. Dzikowska przygotowuje bowiem kolejny tom przewodnika "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce". Znajdą się w nim m. in. opisy zabytków, ludzi, zwyczajów i tradycji z najbliższego nam terenu. Przed spotkaniem w kinie przez dwa dni będzie zwiedzała okolice.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę 15 listopada o godz. 19.00 w kinie "Echo". Bilety wstępu w cenie 10 zł można nabywać w Cafe "Kadr" (na piętrze budynku kina), a w dniu spotkania 15 zł. Ilość ograniczona! Bilety będą upoważniały także do wstępu na seans filmowy w czwartek 27 listopada o godz. 19.00. Tytuł wyświetlanego wówczas filmu wybierze Elżbieta Dzikowska, a jego akcja będzie się działa w jednym z miejsc, które odwiedziła podróżniczka.

Projekt "Świat w Jarocinie" został dofinansowany przez gminę Jarocin i Polski Instytut Sztuki Filmowej.


º º º º º


"Tu Było Kino" w kinie

Niezwykłą wystawę będzie można oglądać w holu kina "Echo" od czwartku 13 listopada. Na ponad 30 fotografiach udokumentowano kina, których już nie ma. Wernisażowi towarzyszyć będzie projekcja filmu Piotra Łazarkiewicza "Kocham kino".

Wystawa to część projektu "Tu Było Kino" - obrazu odchodzącego świata małych polskich kin. Poza wystawą składają się na niego strona internetowa www.tubylokino.pl oraz album książkowy. Jego nadrzędnym celem jest utrwalenie i zebranie w jednym miejscu możliwie największej informacji dotyczących zamykanych, znikających tradycyjnych kin. - Projekt tubylokino.pl powstaje od marca 2006 roku. Przez prawie dwa lata udało nam się sfotografować ponad 400 obiektów kinowych w całej Polsce. Przemierzyliśmy tysiące kilometrów w poszukiwaniu starych kin. Byliśmy praktycznie w każdej polskiej miejscowości, w której taki obiekt mógłby się znajdować, tzn. odwiedziliśmy praktycznie każde polskie miasteczko, które ma powyżej 2, 3 tysięcy mieszkańców - mówią o swojej mrówczej pracy autorzy projektu Ewa Cieniak i Bartek Nowakowski. Wybranym fotografiom towarzyszom wspomnienia ludzi związanych z filmem, kulturą i sztuką. Opowiadają: Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Edyta Górniak, Krzysztof Krauze, Piotr Łazarkiewicz, Andrzej Mleczko i inni. - Ewa Cieniak i Bartek Nowakowski wykonali mnóstwo pracy, aby pokazać koniec świata małych kin. Na wystawie będzie można zobaczyć kina, po których dziś został jedynie napis "KINO", kina, w których sprzedaje się tandetną odzież, kina-rudery, w których oknach od lat wisi niechlujnie wypisane ogłoszenie "Do wynajęcia". To smutna wystawa, ale dająca bardzo wiele do myślenia - zaprasza Małgorzata Niestrawska-Kaźmierczak ze stowarzyszenia JAROCIN XXI.

Wystawa "wędruje" po Polsce od czerwca br. Dotychczas zawitała do 10 miejsc. Była pokazywana m. in. we Wrocławiu podczas festiwalu Era Nowe Horyzonty i w Gdyni w trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W Jarocinie będzie ją można oglądać do końca listopada.

Wernisażowi wystawy - w czwartek 13 listopada o godz. 19.00 - będzie towarzyszyć projekcja pierwszego filmu fabularnego Piotra Łazarkiewicza - "Kocham kino". To także obraz znikającego kina. Film zostanie pokazany w przeddzień ogólnopolskiej premiery "0_1_0" - ostatniego dzieła zmarłego w czerwcu reżysera. Bilety wstępu na film - 7 zł.

º º º º º


Jarocin Widzialny - Jarocin Niewidzialny
Schluechtern Widzialne - Schluechtern Niewidzialne

W holu kina ECHO od 23 października pokazywana jest wystawa zdjęć Jarocina i Schluechtern w obiektywie mieszkańców tych miast (profesjonalnych artystów ze Schluechtern i domowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Jarocinie). To zdjęcia - pocztówki - pokazujące miasto, które na co dzień oglądają jego mieszkańcy. To Jarocin i Schluechtern widzialne. W czasie pobytu w Schluechtern wczesną wiosną 2008 roku grupa młodych jarociniaków z aparatami fotograficznymi ruszyła na poszukiwanie Schluechtern Niewidzialnego. To samo zrobili Niemcy z grupy teatralnej w czasie rewizyty w lecie br. - szukali Jarocina Niewidzialnego. Efekt ich pracy znajdziecie na tej stronie. Miłej wędrówki.

----- Jarocin ---------- Schluechtern -----

   © Stowarzyszenie Jarocin XXIpolityka cookieswebmaster: JaMic 1999-2024